Toma-toma, Kongo!


Tere taas, Marten siin. Uuesti Aafrikas, uuesti tänu Mondole panustamas säästvasse arengusse ning haridusse. Shianda küla Keenias on asendunud Kongoga Ghanas, Margit, Karolin, Sophie ja Andreia on asendunud Toomasega, ekvatoriaalne kliima ning taimestik on asendunud troopilise kõrbestuva savanniga, kuid mina olen ikka mina ja energiat on jagada palju.

Enne äralendu küsiti minult mitmeid kordi, kas jätsin südame mustale mandrile ja enam teisiti ei saa? Saan ikka küll, aga kui saab valida, kas lasta enda mullil rutiinis taas rasvuda või saada osa millestki uuest ja seeläbi kasvada, siis saate aru, et vastus peitub mu hetke geograafilistes koordinaatides. Ju olen siin ka kuna midagi jäi veel saavutamata, midagi andmata, midagi kogemata ning süda polnud rahul.


Kongo külla saabusin 4. jaanuaril ning veedan siin järgnevad kolm kuud edendades kohalikku IKT keskust ning hariduselu. Lisaks, nagu ütleb naljatledes mu uus sõber Galdino, on soov bambada ja tšillida suurte poistega. Peaasjalikult jätkan Silja ja Janeki juba suurepäraselt renoveeritud ning käima lükatud IKT keskuse tegevusi ning edasiarendust ning viin läbi digipädevuse alaseid koolitusi nii kogukonnale kui ka kohaliku Nabdami piirkonna õpetajatele.

Külla jõudmisest möödub varsti juba kolm nädalat ning käes on õige vaadata tagasi, kuidas siis sisseelamine on kulgenud. Kokkuvõtlikult… väga kenasti. Elame koos keskkonna teemade vabatahtliku Toomasega värskelt renoveeritud hoones, kus tingimused on väga läänelikud. KoCDA poolt korraldatud sisse elamise nädala jooksul kohtusime paljude kohalikus elus tähtsat rolli täitvate ametnike ning küla juhtivate figuuridega, seega ülevaade ning võrgustik on loodud. Lisaks külastasime ümberkaudseid vaatamisväärsusi, kuid neid kajastama ei hakka, kuna eelnevad vabatahtlikud on seda küllaldaselt teinud.

Nagu mainitud sai, siis minu esmased prioriteedid on keskus ning koolitused.
Selleks, et koolitusi tegema saaks hakata tuli kõigepealt üle vaadata keskus. Enne tulekut oli teada, et seoses kooliaasta lõpuga (kooliaasta kestab jaanuarist-novembrini) ning pühadega pole keskuses mõnda aega tegevusi toimunud. Siiski oli seis, mille eest leidsin trööstitum, kui julgesin karta. Kuna detsembrist puhub ka harmattan, siis paksu tolmukihti kõigel ja kõiges oskasin oodata, kuid abiruumide seisukord pani kohati peast kinni hoidma. Sisalike ja hiirte väljaheidetest ning liivast polnud pääsu ei õpikute kui ka seadete vahel. Siiski ei midagi mida ei saaks paari tööpäeva ja paari abilisega (Galdino ja Charles) korda teha.

Inventari käigus selgus ka, et mitmed arvutid on kas töölepingu üles öelnud või puudu on ühendusi või muid vajalikke lisajuppe. Õnneks on Bolgatangas olemas nii arvutite parandajad kui ka elektroonika poed, kust vajaliku mõningase otsimise peale leidsime. Ka Mondole annetatud 4 täiendavat arvutid keskuse arvutipargile on Kongos kohal ning kasutamiseks valmis. Nüüd on õpihimulisi ootamas kokku üle 20 töökorras seadme.


Ka hoone ise oli viimase vihmahooaja rajudes kannatada saanud. Ühe raju käigus viga saanud peakilp ning paar sulanud pistikupesa sai elektrik Pauli abiga vahetatud. Siiski jäi õhku murelik küsimus, et miks poldud seda juba varem tehtud. Arusaadavalt on see jäänud raha taha, kuna keskusel endiselt puudub tegevusest genereeritav sissetulek ning haridusametil (GES) võimalused keskust toetada puuduvad. See on kindlasti üks teemasid, millega tegeleme edasi.

Teise suurema teemana on esimesed nädalad lauale asetanud uue kooliaasta keskuse kasutamise plaani koostamise. Kooliaasta algas 18. jaanuaril ning oleme jõudnud kokkuleppele ja kohtume 25. jaanuaril kõigi keskust külastavate koolide juhtide ning ITK õpetajatega. Kohtumisel võtame kokku eelmise kooliaasta, arutame mis läks hästi ja mida saaks teha paremini ning kuidas keskus saab soodustada koolide suuremat huvi ja võimekust meid külastada. Loomulikult paneme paika ka esialgse kasutamise graafiku, et lapsed võimalikult varsti juba meieni jõuaks. Lõpetuseks uurime IKT õpetajate koolitusvajaduste kohta, et saaksime ka selle arendamisse järgnevatel kuudel panustada.

Keskuse igapäevasest toimimisest rääkides on senini peamist rolli kandnud Elijah, kes aga on samuti väga hõivatud enda kooli juhtimisega ning igapäevaseks keskuse majandamiseks ning tuleviku sisuliste tegevuste planeerimiseks aega pole jäänud. Seda oli näha nii keskuse seisukorrast kui ka koolidelt saadud tagasisidest. Seetõttu oleme tema kõrvale kaaskoordinaatoriks toomas Galdino, kes hakkab tegelema igapäevase keskuse käigus hoidmise, arvutite ülesseadmise, koolide vastuvõtmise jms. Seda siis seniks, kui ta sügisel või järgneva aasta alguses enda ülikooliteed alustab.

Mainitud kogukonna koolitustele on samuti registreerinud üle 30 inimese, kellega kohtume esimest korda samuti järgmisel nädalal. Ees ootab väga tegus periood, aga sellest täpsemalt juba järgmisel korral.

Comments

Popular posts from this blog

Greetings from sunny Ghana!

Finding my way in a new country

Until we meet again, Kongo